HP 305 og 305XL – 2 ml blæk til 156 kr. eller 18 ml til 145 kr.?

Om links og provision

Links til dinprinter.dk giver os provision. Links til offi.dk gør ikke og står med, så prisen kan efterprøves. Vi har ikke haft patronerne i hånden – tal, mængder og lagerstatus er aflæst på forhandlernes egne produktsider.

Kompatibel HP 305XL sort blækpatron til DeskJet 2710
Mest blæk for pengeneHP 305XL sort, kompatibel 3YM62AE18 ml – 145 kr. hos dinprinter.dk, på lager
  • ✓ 8,06 kr. pr. ml mod 72 kr. for originalen
  • ✓ 18 ml mod originalens oplyste 4 ml
  • ✓ 20 kr. billigere end hos offi.dk
Se HP 305XL hos dinprinter.dk

Hvor dyrt er blækket i en HP 305-patron?

offi.dk oplyser 2 ml i en original HP 305 sort til 156 kr. Det er 78 kr. pr. milliliter. Den originale 305XL rummer 4 ml og koster 288 kr., altså 72 kr. pr. ml. Den kompatible 305XL med 18 ml koster 145 kr. hos dinprinter.dk – 8,06 kr. pr. ml.

Hvilke printere bruger HP 305?

Forhandleren lister patronen til DeskJet 1255, 2320, 2700-, 2720- og 2750-serien, DeskJet 2820, 4220, DeskJet Plus 4100- til 4158-modellerne samt Envy 6010 til 6058 og Envy Pro 6400-serien. Det dækker de fleste billige HP-printere solgt fra 2019 og frem.

Priserne på de to patroner

Bemærk, at både original og kompatibel bærer varenummeret 3YM62AE på sort, men oplyses med vidt forskellig mængde blæk.

Annonce Officely - kontormoebler
Patron Type Blæk Pris Forhandler Kr. pr. ml
305 sort Original 2 ml 156 kr. offi.dk 78,00
305 farve Original 2 ml 156 kr. offi.dk 78,00
305XL sort Original 4 ml 288 kr. offi.dk 72,00
305XL farve Original 5 ml 288 kr. offi.dk 57,60
305XL sort Kompatibel 18 ml 145 kr. dinprinter.dk 8,06
305XL sort Kompatibel 18 ml 165 kr. offi.dk 9,17
305XL farve Kompatibel 18 ml 175 kr. dinprinter.dk 9,72
305XL farve Kompatibel 18 ml 218 kr. offi.dk 12,11

Swipe til siden på mobil. Priser inkl. moms.

Fire og en halv gang så meget blæk til den halve pris?

Sådan ser tallene ud, og det er værd at standse op ved. De kompatible patroner angives med 18 ml mod originalens 4 ml, selv om kabinettet er det samme. Ingen af butikkerne forklarer forskellen, og vi har ikke målt indholdet. Tag mængden som sælgerens oplysning, ikke som et efterprøvet faktum.

Hvad med HP Instant Ink?

Printere i denne klasse sælges ofte med abonnement, hvor HP sender patroner efter antal printede sider. Det kan være billigere end originalpatroner købt enkeltvis, men patronerne er låst til abonnementet og holder op med at virke, hvis du opsiger det. Vælger du kompatible patroner, skal abonnementet afmeldes først.

Fordele ved kompatibel 305XL

  • ✓ Langt lavere pris pr. ml
  • ✓ Færre skift end med originalen
  • ✓ På lager begge steder

Ulemper

  • − Mængden er ikke efterprøvet
  • − Virker ikke sammen med Instant Ink
  • − Blækniveau vises sjældent korrekt

Samlet vurdering

Pris pr. ml ★★★★★
Udvalg ★★★☆☆
Oplyste specifikationer ★★☆☆☆
Lagerstatus ★★★★★
Kilder benyttet til denne artikel

Ofte stillede spørgsmål om HP 305 og 305XL

Hvorfor er der så lidt blæk i en original 305?

Patronen er bygget til de billigste HP-printere, hvor selve maskinen koster under tusind kroner. Producenten tjener pengene på forbrugsstofferne bagefter, og en lille patron holder prisen ved kassen nede. Det er derfor, sideprisen på denne klasse af printere er blandt de højeste på markedet.

Kan jeg bruge 305XL i stedet for 305?

Ja. Patronerne er fysisk ens, og printeren tager imod begge. XL er billigere pr. milliliter og kræver færre skift. Bruger du printeren nogle få gange om måneden, kan standardpatronen alligevel give mening, fordi blækket tørrer ind over tid uanset hvor meget der er tilbage.

Virker kompatible patroner i en Envy 6020?

Forhandleren angiver dem til hele Envy 6010 til 6058 og til Envy Pro 6400-serien, så ja. Vær opmærksom på, at printeren kan vise en advarsel om en ikke-original patron, og at blækniveauet ofte ikke kan aflæses korrekt bagefter. Selve printet påvirkes ikke af advarslen, og du kan klikke den væk.

Hvordan undgår jeg indtørrede dyser?

På denne serie sidder dyserne i patronen, så en indtørret patron kan sjældent reddes. Print en halv side i farve og sort en gang om ugen, og lad printeren stå tændt, så den selv kan køre sin vedligeholdelse. Tag ikke patronen ud, medmindre den skal skiftes.

Relaterede artikler

Konklusion: originalen er svær at forsvare her

78 kr. for en milliliter blæk er en pris, der kun giver mening, hvis printeren udelukkende skal bruges et par gange om året. Til alt andet er den kompatible 305XL med 18 ml det fornuftige valg, og dinprinter.dk har den billigst af de to butikker.

Mest blæk for pengeneKompatibel HP 305XL farvepatron med cyan, magenta og gulHP 305XL sort, kompatibel

18 ml – 145 kr., på lager

Se prisen hos dinprinter.dk
Annonce Officely - kontormoebler
Tilbage til blog